Фокусът като сила
3 мин. четене
Ако искате да решавате задачи, пак започнете от малките и постепенно отивайте към по-големите. Когато искате да реализирате една мисъл, умът ви трябва да бъде силно концентриран. По този начин вие ще привлечете към вашата мисъл всички умове, които мислят върху дадения въпрос. Вие ще бъдете фокус, в който ще се съсредоточават идеите на хора, които мислят като вас. Така се раждат гениалните мисли. Всяка гениална мисъл, макар че се е родила в ума на един човек, сама по себе си, е колективна“
Из „Светото място“, „Скрити сили“, стр. 97- 98, П. Дънов
Небезизвестен факт е, че над каквото се съсредоточаваме, то се усилва. Най-елементарен пример, споменат и на сайта на МВР за запазване на горите от пожари, е да не изхвърляме стъклени бутилки. Защо? Защото дефекти по стъклото имат ефекта на лупа и може да се предизвика пожар.
В медицината лекуват с лазер, но какво представлява лазерът? Насочен, кохерентен сноп с постоянна дължина на вълната, постоянна фаза и голяма яркост. Срещали сме сравнение между ума и лазерния лъч, но в такъв случай даваме ли си сметка как го използваме? Дали това е в наша подкрепа и в желаната посока?
Фокус (лазер) над какво обаче би било препоръчително да се приложи – вероятно нашите задачи? Не, защото това води до още повече стрес и неговото усилване, вместо сваляне на нивата на стреса в случая.
Над нашите проблеми? Но нали желаем да ги разрешим, а не усилим?
Едно чудесно сравнение в случая представлява фотографията.
Обичате ли да снимате? Какво? Подхранвате ли душата си с красота или фокусът на обектива ви се спира над разрухата?
Именно това е онзи тънък, така често изплъзващ се момент – необходимостта да насочим своя фокус над силата в нас самите. Над нашите успехи, качества, умения и автентичност. Имаме ли навика да мислим над това, което умеем, или повече над това, в какво сме слаби, не ни върви и ни терзае отвътре? Какво се получава, когато същият този фокус ние насочим към нашите естествени слабости, провали, а още повече отделим и продължително внимание и време?
Дали фокусът на края на деня ще е над това, което не постигнахме или над малкото положени усилия, заслужаващи нашето вътрешно одобрение и радост?
Така сме устроени всички, че отрицателните емоции преобладават несъзнателно в полето на нашето ежедневие. Това не е изключение, а пряко свързано с устройството на нашия мозък, който ни държи в режим на оцеляване. Истината е, че ако не положим специални усилия да се фокусираме над това, което ни радва и вдъхновява, ние неусетно потъваме в плен на негативните емоции и денят ни изтича, воден от тях.
За щастие съществуват и средства, с които да си помогнем.
Всички тези лесни съвети биха оказали дълготраен положителен ефект при продължително приложение, а за да ги въведете като свой навик, можете да нахвърлят своите намерения на един лист, преди да заспите.